Ohjelma

Perjantai 18.9.2020

Itä-Suomen yliopisto, Educa, Tulliportinkatu 1, Joensuu,
puheenjohtajina Elina Arminen ja Taina Kinnunen

  • 12.00–12.15
    Tapahtuman ja päivän avaus
    dosentti Elina Arminen, Itä-Suomen yliopisto
  • 12.15–13.00
    Lasten ja nuorten lukemiskulttuurit
    tutkija, kirjoittaja Maria Laakso
  • 13.00–13.45
    Lasten muoti, sukupuolen erilaiset tuottamiset
    dosentti Annamari Vänskä
  • 13.45–14.30
    Lapsuuden historia sodan jälkeen
    tutkijatohtori Antti Malinen
  • 14.30–15.00 kahvitauko
  • 15.00–15.45
    Lasten tiedekysymyksiä
    toimittaja Touko Kauppinen
  • 15.45–16.30
    Onko urheilu lasta vai lapsi urheilua varten?
    professori Hannu Itkonen
  • 16.30–16.45
    Päivän loppusanat
    dosentti Taina Kinnunen
  • 19.00- 22.00
    Runokaraoke
    Ravintola Sointula, Kirkkokatu 22, järjestäjänä Ukri ry

 

Lauantai 19.9.2020 

Joensuun konservatorio, Rantakatu 31, Joensuu,
puheenjohtajina Tuula-Liina Varis ja Ulla Vaarnamo

  • 12.00–12.15
    Päivän avaus
    kirjailija Tuula-Liina Varis
  • 12.15–13.00
    Lapsuus ja luonto
    kirjailija Hannele Huovi
  • 13.00–13.45
    Muumien maailmaa
    kirjailija Jukka Laajarinne
  •  13.45–14.30
    Runot, proosa ja lapsuuden hämärä,
    kirjailija, runoilija Riina Katajavuori
  • 14.30–15.00 kahvitauko
  • 15.00–15.45
    Otsikko avoinna
    kirjailija, psykologi Marisha Rasi-Koskinen
  • 15.45–16.30
    Lapsuuden kerroksissa
    kirjailija Olli Jalonen
  •  16.30–17.00
    Päivän loppusanat
    kirjailija Ulla Vaarnamo
  • Päivän aikana esitetään myös teemaan liittyviä lyhyitä videoita:
    Sinä olet superrakas - empatia tarinoissa ja kuvissa | Kirjailija Ninka Reittu
    Lapsi lukijana | Aamu 5 v., Alva 3 v. ja heidän äitinsä Liina-Maija Paavilainen
    Kirjaston ja kirjavinkkauksen uudet ulottuvuudet | Informaatikko Katri Pesonen
  • 21.30–23.30
    Jamit
    Kerubin  Kellari, Siltakatu 1, Joensuu


Sunnuntai 20.9.2020

Joensuun konservatorio, Rantakatu 31, Joensuu, puheenjohtajana dosentti Raisa Simola

  • 12.00–12.10
    Päivän avaus
    Raisa Simola
  •  12.10–12.30
    Hannele Huovin runoja
    Runon Ystävät ry:n lausujat
  • 12.30–13.00
    Musiikkia soivilla lasten leluilla, Grateful Däd
  • 13.00–13.30
    Tanssiesitys
    Outokummun tanssin koulutus, Riveria
  • 13.30–14.00 kahvitauko
  • 14.00–15.15
    Paneelikeskustelu
    Raisa Simola (pj), Olli Jalonen, Marisha Rasi-Koskinen, Maria Laakso ja Annamari Vänskä
  • 15.15–15.30
    Tapahtuman loppusanat
    kirjailija Tuula-Liina Varis